Haber

Koronavirüsün yeni varyantı Kraken’in Türkiye’de başlamış olabileceği iddia edildi.

Pandemi sonrası koronavirüs varyantları çoğalmaya devam ediyor. KLİMİK Derneği, koronavirüsün ‘Kraken’ varyantının Türkiye’de başlamış olabileceğini duyurdu.

Peki Kraken varyantı nedir, nasıl belirtiler gösterir, bakalım…

Koronavirüs mutasyona uğramaya devam ediyor.

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK), koronavirüsün yeni varyantı hakkında bazı açıklamalarda bulundu.

Erişkin Bağışıklama Çalışma Grubu’ndan yapılan açıklamada, koronavirüsün ‘kraken’ olarak bilinen ‘XBB.1.5’ varyantının Türkiye’de başlamış olabileceği söylendi.

“Önlemek mümkün değil…”

Yeni varyant hakkında uyarıda bulunan ekip, korona virüsünün mutasyonlarla yeni varyantlar oluşturmaya devam ettiğini ve bu sürecin yakın gelecekte engellenemeyeceğini belirtti.

Salgın henüz bitmedi, rahatlamak için çok erken” dedi.

Dünya nüfusunun büyük bir kısmının hastalıktan ya da aşı yoluyla bağışıklık kazandığını söyleyen KLİMİK, halen hastalığı geçirmemiş ya da aşılanmamış çok sayıda insan olduğunu ve varyantların çoğalabileceğini söylüyor.

Aşı olmayanlar, yeni varyantları olan enfeksiyonlarda ölüm ve ciddi hastalık riski taşıyor.

Aşının hastalığı büyük ölçüde hafiflettiği belirtilirken, özellikle yeterli bağışıklık tepkisi geliştiremeyenler başta olmak üzere çok yaşlı veya bağışıklığı baskılanmış kişiler için şu uyarıda bulunuldu: ‘Her yeni varyantla enfeksiyon ciddi hastalıklara neden olur. hastalık ve ölüm.’

Virüs hem yaz hem de kış aylarında etkisini sürdürüyor.

Bilgi notunda, ‘Pandemi bitti, görülüyor ki artık virüs takibine veya hatırlatma dozlarında aşı yaptırmaya gerek yok’ deme aşamasında değiliz’ denildi.

Kraken varyantı nedir ve hangi semptomları vardır?

Yeni varyant hakkında detaylı bir açıklama yapılmasa da omikron alt varyantlarından kaynaklandığı belirtilen Kraken’in klinik bulgularının ve ağırlığının öncekilerden farklı olmadığı aktarıldı.

Maskeleri çıkardın mı? Yorumlarda buluşalım…

haber-cobanlar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu