Haber

İsrail’de akademisyenler yargı düzenlemesine karşı greve gitti

İsrail’de 4 üniversitede görev yapan akademisyenlerin, Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin tartışmalı yargı düzenlemesine karşı greve gidecekleri belirtildi.

İsrail’in “Walla News” haber sitesine göre, Tel Aviv Üniversitesi, Kudüs İbrani Üniversitesi, Negev Ben-Gurion Üniversitesi ve Technion Üniversitesi’nden akademisyenler grev kararı aldı.

Söz konusu akademisyenlerin, Yargıtay’ın hükümet üzerindeki denetimini kaldıracak yasa tasarısının yarın Meclis’e sunulmasına tepki olarak bu kararı aldıkları bildirildi.

Tartışmalı yargı düzenlemesi

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin’in 5 Ocak’ta açıkladığı “yargı reformu”, Yüksek Mahkeme’nin yetkilerinin sınırlandırılması ve yargı atamalarında söz sahibi olma gibi değişiklikleri içeriyor.

Başbakan Binyamin Netanyahu, ülke genelinde artan kitlesel protesto ve grevlere yol açan yargı düzenlemesini 27 Mart’ta ertelediğini ancak Mayıs ayı sonunda 2023-2024 bütçesinin Meclis’ten geçmesinin ardından yargı yönetmeliğini yeniden gündeme getireceklerini açıklamıştı.

Muhalefetle müzakerelerin engellenmesinin ardından hükümet son olarak yargı düzenlemesi için düğmeye bastı.

Netanyahu hükümeti, yargı düzenlemesi kapsamında Yargıtay’ın hükümet üzerindeki kontrolünü kaldıracak yasa tasarısının 11 Temmuz’da yapılacak ilk oylamanın ardından 2. ve 3. oyla 24 Temmuz’da Meclis’e getirileceğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu